بادیگارد کیست؟

بادیگارد ( به انگلیسی: bodyguard )  فردی است که از فردی محافظت میکند که غالبأ صاحب قدرت، شهرت، ثروت و یا سیاسی باشند و تعهد دارد که تحت هر شرایطی بر اساس توانایی بدن و هوش خود از جان آدم‌ها محافظت کند. افراد مشهور غالبأ بیش از یک محافظ دارند که ممکن است گروه آنها توسط سازمان های امنیتی  (خصوصی یا دولتی) تعیین شده باشد و یا با هزینه ی شخصی آنها را استخدام نموده تا از وی محافظت نمایند.

کاربرد بادیگارد چیست؟

کاربرد این افراد در جلوگیری از حمله، ربودن، ترور، یا از دست دادن اطلاعات محرمانه یا کارهای دیگر است.

شرایط بادیگارد شدن چیست؟

شرایط بادیگارد شدن به شرح ذیل می باشد:

  • مهارت های بالای نظامی
  • دفاع شخصی
  • مستلزم هوش، دقت و علم بالا نه صرفأ جثه بزرگ
  • دارای قد بلند و حتی افراد کوتاه قد هم می توانند به عنوان یک بادیگارد فعالیت کنند.

شرط داشتن بادیگارد در ایران چیست؟

در کشور ایران اگر کسی بخواهد که از او محافظت شود باید مراحل مختلفی را طی کرده و مجوز های لازم در این خصوص را اخذ کند و به این صورت نیست که هر شخص برای خودش محافظ و یا تیم حفاظت داشته باشد. در صورتی که اشخاص نیازمند محافظ تشخیص داده شوند موضوع باید بر حسب موقعیت فرد و تهدیدی که ممکن است وی در معرضش باشد یا باید در شورای امنیت کشور بررسی شود یا به دستور مقام قضایی و شورای تأمین استان باشد و در آنجا با توجه به رده بندی هایی که وجود دارد در این خصوص و نحوه محافظت تصمیم گیری می شود که البته این دستور نیز موقتی است و داشتن محافظ یک دستور دائمی نخواهد بود.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در پاسخ به اینکه ممکن است برخی از موسسات تحت این عنوان که زیرمجموعه مرکز انتظامی پلیس پیشگیری فعالیت کنند، گفت: در جمهوری اسلامی با توجه به امنیت بالایی که وجود دارد برای افراد داشتن بادیگارد شخصی و خصوصی نداریم و ما نیز همچنین چیزی نداریم، البته همانطور که گفتم ممکن است برای فردی با دستور قضایی یا حکم شورای تامین یا شورای امنیت کشور برای مدتی محدود فردی به عنوان محافظ فعالیت کند.

5 1 vote
امتیاز به مقاله
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
Close Menu