امنیت انبارها

امنیت انبارها – نگهبان انبار

برای سرقت، قاچاق و حتی فعالیت های تروریستی انبار ها مورد هدف قرار می گیرند. این چنین مسائل می تواند کسب و کار را از جهت اقتصادی و حقوقی دچار مشکلات زیادی کند. از این جهت مالکان انبار ها برای جلوگیری از خطرات احتمالی به دنبال راه حل هایی هستند، که به بررسی مواردی می پردازیم:

کنترل دسترسی

وقتی صحبت از امنیت انبار ها می شود اولین چیزی که به ذهن خطور می کند این است که چه افرادی در چه زمان هایی به انبار دسترسی دارند. برای نظارت بر این موضوع، باید یک سیستم با کارت های شناسایی مبتنی بر RFID  به منظور شناسایی تمامی پرسنل و بازدیدکنندگان مجاز نصب شود.

  • محوطه نیاز به فنس کشی و دیوارکشی و یک گیت ورودی با پرسنل دارد.
  • وسایل نقلیه همواره باید تحت نظارت باشند و با فاصله از ناحیه بارگیری پارک شوند.
  • پردازش محموله های ارسالی و دریافتی باید تنها در محل های مشخص شده و تحت نظارت صورت گیرد.

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته ای که تمامی گوشه ها، ورودی ها و خروجی های احتمالی و … را تحت پوشش قرار می دهند؛ برای امنیت انبار، ضروری به شمار می روند.

ویدئوهای این دوربین ها باید به صورت 24 ساعته و شبانه روزی مشغول ضبط باشند و توصیه می شود دستگاه های ضبط باید فضای کافی برای ذخیره  ویدئوهای 30 روز را داشته باشند.

آموزش های امنیتی

امنیت، نظارت تصویری و آگاهی از خطرات کاری گروهی به شمار می رود. به منظور تضمین امنیت انبار، لازم است تا تمامی پرسنل نقش و مسئولیت خود را در سیاست امنیتی به خوبی اجرا کنند. اشاره به اهمیت بررسی های امنیتی برای پرسنل، امری حیاتی برای کسب و کار است تا ارسال، دریافت و پردازش سفارشات به درستی انجام شود.

مداربسته انبار

اگر کارمندان بدانند که چرا و چگونه باید خطرات را گزارش دهند؛ احتمال ارائه این گزارشات از سوی آنان افزایش می یابد. زیرا  خطرات جزئی نیز می توانند نشانه ای از یک محموله خطرناک باشند یا در آینده به خطری جدی  منجر شوند. اجرای مانورهای مداوم برای آمادگی در برابر آتش سوزی، خطرات احتمالی و بلایای طبیعی ضروری است.

امنیت سایبری

محافظت از اطلاعات و دیتای انبارداری اهمیت زیادی دارد. زیرا معمولا اکثر انبارها گزارشات زیادی از تمامی فعالیت های مجموعه خود دارند. این گزارشات معمولا شامل ثبت محموله ها، تراکنش ها، رانندگان و وسائل نقلیه و … است که اطلاعات زیادی را شکل می دهند.

  • رمزهای عبور هر چند ماه یکبار باید تغییر یابند و گزارشات کنترلی نیز باید تحت راستی آزمایی قرار گیرند تا فعالیت های مشکوک مشخص شود.
  • هرگونه تخطی از دسترسی فایروال باید مورد بررسی قرار گیرد و اطلاعات محرمانه باید با لایه های بیشتر امنیتی مورد حفاظت قرار گیرند.

نرم افزارهای مدیریت وضعیت

نرم افزارهای مدیریت وضعیت به منظور اتصال سیستم های هشدار دهنده به عملیات های امنیتی توسعه یافته اند.

این نرم افزارها می توانند توانایی افراد را در مدیریت خطراتی که انبار با آنها مواجه می شود؛ کمک کنند. نرم افزارهای مدیریتی در سیستم های امنیتی طوری طراحی شده اند تا با ادغام سیستم های امنیتی خطرات امنیتی را به سرعت و با کارایی بالا تشخیص داده و اطلاعات مربوط را به افراد مسئول ارائه دهند.

بنابراین کارمندان انبار، پرسنل امنیتی، مدیران و حتی رانندگان می توانند اطلاعات مشابهی را در زمان مورد نیاز دریافت کنند.

0 0 vote
امتیاز به مقاله
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
Close Menu